18.02.2014

Vitis Trophée Junior 2014 – Súťaž pre mladých somelierov

Mladí somelieri mali 13. a 14. februára skvelú príležitosť predviesť svoje nadanie na prvom ročníku súťaže Vitis Trophée Junior 2014. Somelierska súťaž určená pre študentov sa uskutočnila v priestoroch Súkromnej strednej odbornej školy EDUCO v Námestove. Najvyššie ocenenie získala ženská víťazka Karin Kováscová z Nových Zámkov. Organizátorom podujatia bola spoločnosť Hubert J.E. pod záštitou Asociácie somelierov Slovenskej republiky.

Po úspešnom „seniorskom“ Trophée Hubert zorganizovala spoločnosť Hubert J.E. podujatie pre študentov stredných škôl, somelierov a pracovníkov v oblasti gastronómie do 21 rokov. Cieľom súťaže bolo zdôrazniť krásu, ale aj náročnosť tejto profesie a podporiť vychádzajúce talenty, ktoré si prišli zmerať svoje sily do Námestova.

Do súťaže sa zapojilo celkom 24 súťažiacich z 11 škôl. Víťazkou Vitis Trophée Junior sa stala Karin Kovácsová z Nových Zámkov. Na druhom mieste skončil Adam Fabián z Nových Zámkov a na treťom mieste Kamil Kontšek zo Zvolena.

Súťaž bola rozdelená na písomnú teoretickú a praktickú časť. Prvou časťou bol test, v ktorom si účastníci preveriili svoje znalosti v oblasti vinárstva a vinohradníctva na Slovensku. Po teste nasledovala praktická časť, ktorá pozostávala z určenia dvoch aromatických vzoriek vôní, opisu senzorických vlastností jednej vzorky vína a zoradenia vzoriek podľa intenzity chute. Na záver súťažiaci predvedli ukážku servisu vína. Do finálovej časti postúpili traja najlepší, ktorí dosiahli v celkovom súčte disciplín najvyšší počet bodov.

Vo finále Vitis Trophée Junior si mladí somelieri porovnali svoje zručnosti v štyroch disciplínach. V prvej disciplíne bolo ich úlohou odporučiť vhodný nápoj k vybranému menu. Oprava chýb vo vínnom lístku bolo zadaním druhej disciplíny, za ktorou nasledovala tretia disciplína – popis senzorických vlastností vína. Poslednou, štvrtou disciplínou, bola skúška zručností v podobe servisu šumivého vína.