12.05.2022

Muž, ktorý žije vínom

Bodaj by každé vinárstvo malo takého technológa, akým je hlavný technológ vinárstva Vitis – Juraj Slováček. Je to odborník, u ktorého sa dá predpokladať, že gén pre lásku k vínu a celému procesu jeho výroby má v DNA. Entuziasta, ktorý aj v úplnom laikovi prebudí človeka túžiaceho vyznať sa aspoň trochu vo víne.

Je na Slovensku, medzi mladými ľuďmi záujem o vinárstvo?

Už sa mi podarilo namotivovať niekoľkých budúcich študentov strednej a vysokej vinárskej školy. Potenciál tu jednoznačne je. Slováci chcú robiť vína, no v prvom pláne si často myslia, že je to jednoduchšie. Až po roku, dvoch zistia, čo všetko to znamená.

Kedy skrsla láska k vínu vo vás?

Som z oblasti, v ktorej všetci boli svojim spôsobom takí „domáci technológovia“. V každom dome bol vinár – 500 až 1000 litrov vlastného vína mal každý.

Čím sa „hobby“ technológ líši od toho vyštudovaného?

Má širší záber vedomostí, ktoré vie využiť v prospech vína. Ale tie základné vedomosti, zručnosti a nadšenie pre víno sa najlepšie získavajú doma. Ja som si ich doplnil na Strednej odbornej vinársko- ovocinárskej škole v Modre. Následne sa dá ísť študovať aj do Nitry a do Ledníc. My sme boli prvá generácia, ktorá nemusela ísť na Moravu, ale mohli sme študovať aj na Slovensku.

Chutnáte víno skôr, ako ide do fliaš?

Áno aj. No kvalita musí byť v prvom rade potvrdená laboratórnym analytickým rozborom. Ten sa robí každé ráno o 6:00. Vitis má svoje vlastné špičkovo vybavené laboratórium s tímom odborníkov. Keď rozbor dopadne dobre, môže sa spustiť výroba z daného plniaceho tanku.

Máme na Slovensku kvalitné hrozno na výrobu dobrého vína?

Našim územím prechádzali rôzne vojská a doniesli odrody viniča, z ktorých sme si neskôr povyberali to najlepšie. Slovensko má na maličkom území veľmi široký záber odrôd. Aj rajonizácia je špecifická práve vďaka tomu, o akú maličkú krajinu ide. Sereď, tým že je v strede má obrovskú výhodu v tom, že sa tu stretávajú všetky tipy vín Slovenských, juhoslovenských, nitrianskych, malokarpatských.

Z toho širokého výberu – čo najviac chutí Slovákom a prečo?

Mladé svieže vína.

Víno z ktorej odrody sa najlepšie predáva?

Stále sú najpredávanejšie z bielych odrôd Veltlínske zelené a Rizling Vlašský až potom nasledujú ostatné odrody.

Čo červené vína?

Kvalita slovenských červených vín každoročne stúpa. Je to dôsledok globálneho otepľovania. Pred 20. rokmi by nikomu nenapadlo mať na Slovensku vysadený Cabernet a dnes je to už bežná vec. Obrovský posun zaznamenali červené vína najmä zásluhou pani Pospíšilovej tým, že vyšľachtila nové slovenské odrody Dunaj, Hron, Váh.

Ako sa ja ako laik zorientujem v tom, ktoré víno je dobré?

Ja všetkým odporúčam nájsť si čas a namiesto bezcieľneho blúdenia medzi regálmi s vínom v obchode ísť na atraktívne vinárske podujatie. Vyberte sa niekedy v sobotu, keď je vyhlásený deň nejakých viníc, vinná cesta. Tam si prvotne spravíte prehľad o tom, čo vám chutí. Darmo budete hľadať vinárov s najlepšími Rizlingami, keď vám nechutí Rizling. Na to, aby ste zistili, čo vám chutí vám naozaj stačí jedno doobedie.

Je medaila – nálepka na víne zárukou toho, že je víno dobré?

Sú medaily a medaily. Zárukou kúpy kvalitného vína sú medaily zo súťaží alebo prehliadok vín, na ktorých sa stretávajú skutoční odborníci- napríklad Národný salón vín. Medaily udelené na tomto podujatí sú zárukou toho, že si kúpite kvalitné slovenské víno zo slovenského hrozna.

Ako sa správa dobré víno v pohári?

Výnimočné vína sú výnimočné vďaka harmónii vzhľadu, aromatiky a celkového chuťového vnemu. Je totiž veľa vín, ktoré ovoniate a neskutočne voňajú. Napijete sa a – NIČ. To sú také tie prvoplánové vina. To však neznamená, že nemajú svoje miesto.

Mám si dať ako spotrebiteľ „prvoplánové“ víno?

Veľa záleží od toho, čo od toho konkrétneho vína očakávate. Keď prídete domov po ťažkom dni, je niekedy lepšie dať si takéto jednoduché, prvoplánové víno, nad ktorým nemusíte rozmýšľať. Tak, ako keď si pozriete komédiu.

Ktoré víno sa najlepšie kombinuje s jedlom?

Keď má víno harmóniu, dá sa zharmonizovať aj s jedlom. Keď nemáte dobré víno, neskombinujete ho s ničím.

 

Najnovšie úspechy vín Vitis Galéria 2022:

 • Vitis Galéria Rulandské šedé neskorý zber
  • Zlatá medaila na Biel Vinalia a Vitis Aurea Modra
  • Strieborná medaila na Gustus Juvenilis a Výstava vín Slovenský Grob
 • Vitis Galéria Rizling rýnsky neskorý zber
  • Strieborná medaila na Biel Vinalia a Linčanský džbánek
 • Vitis Galéria Rulandské biele
  • Tri strieborné medaily na Gustus Juvenilis, Vínne trhy Pezinok a Vienale Topoľčianky
 • Vitis Galéria Tramín červený
  • Strieborná medaila Vienale Topoľčianky
 • Vitis Galéria Muller Thurgau
  • Strieborná medaila Vienale Topoľčianky